dospelí

Ideou, ktorá sa odráža aj na dramaturgickom pláne Telohry dospelí je ukázať, predstaviť a rozvinúť v participantoch rozmanitosť. Nielen v osobnostiach nás všetkých, ale aj v spôsobe pohybového prejavu. 

Nekonečno možností, akými je možné ovládať vlastné telo, zhrnutých v základných princípoch súčasného prístupu k pohybu/ súčasného tanca.  Za týmto zámerom pravidelne obmieňame lektorov, ktorými sú vzdelaní, skúsení, aktívni umelci, pedagógovia, tvorcovia a performeri. 

ŠTVRTKY 19:30 – 21:00
Staromestské centrum kultúry a vzdelávania, Školská 14

Prihlasovanie: telohramimoos@gmail.com

AKTUÁLNE:

Telohra/ danko raček
Daniel Raček, foto: Vojto Brtnický

Srdečne a s radosťou Vás opäť pozývame na 2 večery s Telohrou a tanečno – pohybovým kurzom „I.G.O.R.“ s tanečníkom a lektorom Dankom Račekom!

Štvrtky:
3. a 10. február, 19:15 – 20:45

V Staromestskom centre kultúry, Školská 14

Vstup:
10e (celý kurz)
7e (jedna lekcia)

Podujatie prebehne v režime OP.


I.G.O.R. – „Duet ako neustále sa meniaca kompozícia“ je radostný pohybový výzkum zameraný na partnerskú prácu v improvizovanom duete. Preskúmame našu schopnosť/zručnosť predvídať pohyb/akciu partnera a zostať slobodný pri komponovaní svojho vlastného pohybového materiálu. Zmenu nevnímať ako prispôsobovanie sa ale ako komunikáciu vo vnútri duetu. Srdečne vás pozývam do improvizovaných duetov plných odvahy, risku a našej (ne)možnosti rozhodnovať sa.

Daniel Raček:
V mladosti bol unesený folklórom a spoločenským tancom. Od roku 1992 sa venuje súčasnému tancu a kontaktnej improvizácii. Po ukončení Matematicko – fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave začal najskôr pracovať v divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici a od roku 1999 ako umelec v slobodnom povolaní doma i v zahraničí (Česká republika, Maďarsko, Nórsko, Grécko). V súčasnosti je aktívnym členom Debris Company (Bratislava), združenia Neskorý zber (Bratislava) a Karen Foss Quiet Works (Nórsko). Vo svojej pedagogickej praxi sa zameriava na princípy súčasného tanca so špeciálnym fokusom na obrátené polohy tela a moderný partnering.

v roku 2021:

grafický dizajn: seafur
online s jankou ryšlavou!
Janka Ryšlavá
Barbora Janáková/ Mia stašková/ martina hajdyla lacová
grafický dizajn: seafur

Jarná ranná rozcvička s Petrom Šavelom

S príchodom jari sa okolo nás a aj v nás prebúdza nová energia, plná života a chuti rásť. Telohra Vám teda prináša možnosť privítať ju a naštartovať si deň s príjemným cvičením.
S Petrom Šavelom sme sa stretli už v decembri a po mnohých pozitívnych ohlasoch od Vás sme sa rozhodli stretnutia zopakovať.Cvičenie sa skladá zo série piatich jednoduchých strečov s pozornosťou na jednotlivé systémy v našom tele, cez ktoré Vás Peter prevedie. Počas piatich stretnutí ich budeme spolu opakovať a prehlbovať.
Výhoda účasti na všetkých piatich lekciách je možnosť pozorovať, ako vo Vás cvičenia s presnou pozornosťou transformujú energiu.

„Pozývam Vás na jednoduché spoločné ranné aktivovanie meridiánov – energetických kanálov, ktoré transportujú energiu v našom tele. Tento systém pochádza zo Zen jogy. Každý deň si prejdeme strečingom piatich systémov, spojených s piatimi pármi orgánov (vždy jeden yin a jeden yang) a piatimi ročnými sezónami (od jari po babie leto). Záver každej lekcie patrí krátkej meditácii. Účinky pocítite hneď – uzemnenie, otvorenie a napojenie sa na seba, príjemný pocit uvoľnenia, aktivizácie a harmónie.” (Peter Šavel)

Rána s Petrom budú prebiehať cez platformu Zoom.

Po prebudení odporúčame vytvoriť si priestor pre pohodlné, príjemné a podľa možností ničím nerušené cvičenie.
Budete potrebovať: vankúš alebo podložku na ktorú si môžete ľahnúť, jogamatku (nie nutne), pohodlné oblečenie.

Peter Šavel


v roku 2020:

BARBORA JANÁKOVÁ/ KOŽA

Neoddeliteľnou súčasťou kurzov Telohry je slobodný prístup lektorov v príprave a realizácii ich hodín. Prepájajú svoj aktuálny záujem k pohybu so vzdelávaním. Baška, ktorá povedie aktuálny kurz, je aktuálne v procese svojej pripravovanej premiéry „No On“. Zaujíma sa o čistotu individuálneho osobnostného prejavu cez pohyb a hudbu. Pracuje s intuitívnym pohybom, ktorý vychádza z vnútorného vnímania nášho tela. Pohyb orgánov, zmena emócie či pocitov z okolitého prostredia. V tomto kurze sa špecificky zameria na KOŽU. Cez pohyb si budeme odpovedať na otázky: Ako môžem cez pokožku rozpohybovať celý priestor? Čo musím urobiť aby som zmenil/a tvar svojej kože? Dokážem cítiť váhu kože? Dokážem ju odľahčiť? Viem dýchať cez kožu?

Lívia MM Balážová / MINDCROSS
grafický dizajn: seafur

Predstavujeme Vám našu dlhoročnú kamarátku a umeleckú kolegyňu Líviu MM Balážovú! Sme nadšení a veľmi vďační že sa s nami aj s Vami počas nasledujúcich štvrtkov podelí o svoju osobnosť a pohybové a tvorivé skúsenosti!

Lívia Balážová Mendéz Marín je slovenská tanečná interpretka, režisérka súčasného umenia. Študovala na konzervatóriu J.L.Bellu v Banskej Bystrici tanečny odbor. Vo svojich štúdiách pokračovala na SEAD Salzburg experimental dance academy v rakúskom Salzburgu a na P.A.R.T.S. – Performing Arts Research and Training Studios v Bruseli. Spolupracovala s portugalským choreografom Rui Horta v predstavení „Talk show”, s francúzskou tanečnou skupinou Kubilai Khan investigation pod vedením Franka Michelletiho v predstavení “Tiger Tiger burning bright”. Od Novembra roku 2012 začala spolupracovať s Ultima Vez Wim Vandekeybus najskôr na predstavení “What the body does not remember” a v roku 2015 “Speak low if You speak Love”. Neskôr vytvorila sólo “Čerešne” pre Sólo festival v Portugalsku a “Čerešne*” v Bruseli. V novembri roku 2015 založila spolu so Zebastiánom Méndezom Marínom umelecké teleso “Colectivo Priekopník Veverička”, pod ktorým predstavili prvú tvorbu “El Gato de Schrödinger” v októbri 2015 v spolupráci s Paz Méndez Marín. V marci 2016 odpremiérovali druhé predstavenie #whateveristrendingnow, následne v Apríli postapokalyptické predstavenie “Prach/Polvo” a o rok neskôr v Apríli 2017 predstavenie “Alternative Facts”. Spolupracovala so slovenskými umeleckými zoskupeniami mimoOs “Do Dna” (2017-2018), “Milenial Magic Mirror”(2018-2020), Med a Prach “eu.genus”(2018-2020-) a Divadlo Štúdio tanca “ČIN”(2019-). V septembri 2017 bola súčasťou predstavenia “Este Barco” pod vedením kostarického režiséra Luis Alfredo Sierra Chacon v Paname. O workshopy Mindcross / Skrížená myseľ, Multipartnering – Nekonečné synapsie (či už sama alebo v spolupráci so Zebastiánom) sa podelila na Slovensku, v Čechách, Maďarsku, Chile, Kostarike, Paname, Nikaragui, USA, Kanade, Portugálsku, Belgicku, Nemecku, Rusku.

Mindcross / Skrížená Myseľ

Skrížená myseľ je praktika, ktorá krúži okolo troch hlavných bodov:
Nadobudnúť hravú myseľ a farebnú predstavivosť cez objavenie svojho vnútorného tvora.

  • Hravá myseľ je v neustálom stave tvorenia. “Našla som veľkú inšpiráciu pre pohyb v detských hrách už od môjho mladého veku a verím tomu, že práve hry majú to čaro otvoriť dvere novým možným cestám učenia. Hry taktiež pomáhajú rozvíjať spoločenské zručnosti cez interakciu, vyjednávanie, riešenie”/Lívia/
  • Farebná myseľ hlboko súvisí s hravou mysľou. Kŕmia jeden druhého. Čím viac sa hráš, tým viac sa stávaš kreatívnym, a keď si kreatívny prichádzaš na viac možností hrania. Takže je to ako pridávanie farieb do svojej palety predstavivosti. Farebná myseľ je sprievodca autentického pohybu, v ktorom neustále skúmame hĺbku zraku, sluchu, dotyku, vône a chuti okolitého sveta a sveta fantázie.
  • Vnútorný tvor sa rodí v prostredí bez predsudkov, čo dovoľuje inštinktu prevziať kontrolu nad stereotypnými myšlienkami a pohybom.
    Predstav si, že si premiešaš svoje zmysly, aby si sa vydal na cestu nepredvídateľného pohybu.

Predstav si, že by si mohol:
vidieť s tvojimi kolenami,
chutnať s dlaňami,
voňať prstami na nohách,
počuť s chrbtom,
dotýkať sa očami.

Livia Balazova /Talleres Atlas 2019/ Foto: Gabriel Ramos


“V kontakte bez kontaktu”
grafický dizajn: seafur

Po mesiacoch, pre mnohých z nás významných aj náročných, máme možnosť opäť sa stretnúť!
Zhodli sme sa že to čo všetci potrebujeme, je opäť cítiť slobodu aspoň tak ako pred koronou. Pocit slobody a voľnosti chceme preto pri ďalšej Telohre poistiť aj čerstvým vzduchom a snáď aj slnečnými lúčmi!
Budeme vonku! V Medickej záhrade je dosť priestoru, aby sme dodržali aj opatrenia, ktoré naďalej fungujú, a to obmädziť kontakt. Byť v rozostupoch.
Rozhodli sme sa teda spraviť z opatrení koncept.
Z obmedzení budeme ťažiť a vytvoríme dotyk bez dotyku.

grafický dizajn: seafur
grafický dizajn: seafur

v roku 2019:

grafický dizajn: seafur
grafický dizajn: seafur
grafický dizajn: seafur